WordPress “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu” Çözümü

Dünyanın en çok tercih edilen ücretsiz alt yapı sistemlerinden birisi olan WordPress olması sebebiyle, internet üzerinde biraz vakit geçiren bir çok kişi bu hatayı görmüştür. WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştuştu birçok nedenden ötürü başınıza gelebilir. Yeni bir wordpress kullanıcı için sinir bozucu bir durumdur. WordPress alt yapısı kullanmış olduğum sitelerde zaman zaman başıma gelen bu durum, can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bu yazımda olası hataların çözümlerini tek bir yazıda sizinle paylaşıyorum.

Not: Herhangi bir veritabanı değişikliği yapmadan önce, yeterli yedeklemelerin olduğundan emin olun.

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu neden aldın?

Kısacası, WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu alıyorsunuz çünkü WordPress bir veritabanı bağlantısı kuramıyor. Şimdi WordPress’in veritabanı bağlantısı kuramadığı sebepler değişebilir. Veritabanı giriş bilgileriniz yanlış ya da değiştirilmiş olabilir. Veritabanı sunucunuzun yanıt vermemesi olabilir. Veritabanınız bozulmuş olabilir. Tecrübemizde, bu hatanın çoğu, bir çeşit sunucu hatası nedeniyle gerçekleşir, ancak başka etkenler de olabilir. Bu sorunu gidermek için nasıl gidileceğine göz atalım.

Sorun / wp-admin / için de var mı?

Yapmanız gereken ilk şey hatayı yönetim paneli kısmında (wp-admin)aynı hatayı aldığınızdan emin olmaktır. Hata mesajı her iki sayfada da aynı ise “Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştuştu”, bir sonraki adıma geçin. Wp-admin üzerinde farklı bir hata alıyorsanız, örneğin “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor. Veritabanının onarılması gerekebilir ”, ardından veritabanınızı onarmanız gerekiyor.

Bunun için aşağıdaki kodu /* Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar! */ satırından hemen önce wp-config.php dosyanıza eklemeniz gerekiyor.

define (‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

Bunu yaptıktan sonra, bu sayfayı ziyaret ederek ayarları görebilirsiniz:

http://www.siteismi.com/wp-admin/maint/repair.php

Burada unutmamanız gereken önemli bir nokta var. Bu işleve erişmek için giriş yapılmasına gerek yoktur. Bu işlevin temel amacı bozuk bir veritabanını onarmak olduğundan linke erişim sağlanabilmektedir. Bu nedenle, veritabanınızı onarma ve optimize etmeyi tamamladıktan sonra, bunu wp-config.php dosyasından kaldırdığınızdan emin olun.

Bu yapmış olduğunuz işlem sorununuzu çözmediyse yazımızı okumaya devam edin.

WP-Config dosyasını kontrol etme

WP-Config.php, muhtemelen tüm WordPress kurulumunuzdaki en önemli dosyadır. Bu, veritabanınızı bağlamak için WordPress’in ayrıntılarını belirttiğiniz yerdir. Kök parolanızı veya veritabanı kullanıcı parolasını değiştirdiyseniz, bu dosyayı da değiştirmeniz gerekir. Her zaman kontrol etmeniz gereken ilk şey, eğer wp-config.php dosyanızdaki her şey aynı ise.

define(‘DB_NAME’, ‘database-name’);
define(‘DB_USER’, ‘database-username’);
define(‘DB_PASSWORD’, ‘database-password’);
define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

DB_HOST değeri genellikle localhost şeklinde olduğunu unutmayın. Ana bilgisayara bağlı olarak, farklı olabilir. İnternet üzerinde bazı kullanıcılar localhost değerini IP adresi ile değiştirerek sorunu çözdüklerini öne sürmektedir.  WordPress’i yerel bir sunucu ortamında çalıştırırken bu tür bir sorunu görmek yaygındır.

define (‘DB_HOST’, ‘127.0.0.1:8889’);

IP’ler çevrimiçi web barındırma hizmetleri için farklılık gösterecektir.

Bu dosyadaki her şey doğruysa (yazım hatalarını kontrol ettiğinizden emin olun), sunucu tarafında yanlış bir şey olduğunu söylemek yanlış olur.

Web Hostunuzu kontrol edin (MySQL Server)

Siteniz çok fazla trafik almaya başladığında bu hatanın alındığını fark edersiniz. Temel olarak, sunucunuz/hosting hizmetiniz yükü kaldıramıyor (özellikle paylaşımlı barındırma üzerindeyken) olabilir. Bu durumda yapmanız gereken en iyi şey, telefonla veya destek talebi aracılığıyla Hosting/Sunucu Barındırma firmasıyla iletişime geçerek Mysql sunucunuz için yardım istemek olacaktır.

MySQL sunucusunun kendinizin çalışıp çalışmadığını test etmek isteyen kullanıcılar için birkaç şey yapabilirsiniz. Sorunun olup olmadığını görmek için aynı sunucudaki diğer siteleri test edin. Aynı hatayı alıyorlarsa, kesinlikle MySQL sunucunuzda bir sorun var. Bu aynı hosting hesabında başka bir siteniz yoksa, cPanel’inize gidin ve phpMyAdmin’e erişip veritabanına bağlanmayı deneyin. Bağlanabilirseniz, veritabanı kullanıcınızın yeterli izninin olup olmadığını doğrulamamız gerekir. Testconnection.php adlı yeni bir dosya oluşturun ve içine aşağıdaki kodu yapıştırın:

<?php
$link = mysqli_connect(‘localhost’, ‘username’, ‘password’);
if (!$link) {
die(‘Could not connect: ‘ . mysqli_error());
}
echo ‘Connected successfully’;
mysqli_close($link);
?>

username ve password değiştirdiğinizden emin olun. Betik başarıyla bağlanmışsa, kullanıcının yeterli izne sahip olduğu ve yanlış olan başka bir şey olduğu anlamına gelir. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için wp-config dosyasına geri dönün (yazım hataları için yeniden tarayın).

Veritabanına phpMyAdmin’e giderek bağlanamıyorsanız, sunucunuzla ilgili bir şey olduğunu bilirsiniz. Bu mutlaka MySQL sunucunuzun kapalı olduğu anlamına gelmez. Bu, kullanıcının yeterli izninin olmadığı anlamına gelebilir.