WordPress Klasik Düzenleyici Sorunu ve Çözümü

wordpress-klasik-düzenleyici-1WordPress klasik düzenleyici sorunu, en son wordpress sürümüne sitenizi güncelledikten sonra ortaya çıkan bir sorundur. Aslında bir sorundan ziyade alışılagelmiş wordpress klasik editör‘ün değişikliğidir. Ancak, böyle köklü değişikliklere biz blog yazarları hemen alışamaz.

Bu yüzden eski wordpress klasik düzenleyici önceliğimizdir. WordPress, eski klasik editörünü 2022 yılına kadar kullanabileceğimizi de söylüyor. Yani şimdi kuracağımız wp klasik düzenleyiciyi 2022 yılına kadar sorunsuz kullanmaya devam edebiliriz.

WordPress Yeni Düzenleyeci Editörün Sorunları Nelerdir?

WordPress’in bize en son güncellemesi ile sunduğu yeni editör maalesef bir çok sorun barındırmaktadır. Benim gördüğüm sorunların başlıcaları şunlardır;

  • Yazı içerisinden link verildiği zaman, bu linki ilk denemede geçersiz kılıyor. En az 2-3 defa aynı metinden aynı yere tekrar tekrar link bağlamamız gerekiyor (oldukça can sıkıcı)
  • Aynı şey “yeni sekmede” açılacak link etiketi için de geçerli. En az 2-3 defa denememiz gerekiyor.
  • Bir başka sorun ise donma sorunu. Siz yazıyı yazarken, belli bir süre sonra sağ üstte “kaydediliyor” şeklinde takılıp kalıyor. Bu ciddi bir sorun.
  • Diğer bir sorun ise, paragraf aralarının oldukça fazla geniş olmasıydı. Bu da görsel açıdan pek güzel durmuyordu.

WordPress yeni düzenleyici bunun gibi pek çok probleme sahip. İşte küçük bir eklenti ile bu sorundan tamamen kurtulacağız ve eski wordpress klasik düzenleyici ile blogumuzun başarısına başarı katmaya devam edeceğiz.

WordPress Klasik Düzenleyici Kurulumu

WordPress klasik düzenleyici kurulumu oldukça basittir. 1 adet eklenti ile kurulumu yapabilir ve en fazla 5 dk içinde etkin kullanımına başlayabilirsiniz. Adım adım kuruluma başlıyoruz (adımlar çok kısa olduğu için tek bir solukta anlatacağım).

lk olarak Admin panel > Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izliyoruz.

wordpress-klasik-düzenleyici-sorunu2

Daha sonra, karşımıza çıkan ekranın hemen altında “Klasik Düzenleyici” isminde bir eklenti görüyoruz. Eklentinin sağ üstünde ki “Hemen Yükle” butonuna tıklıyoruz ve eklentiyi yüklüyoruz.

Eklenti yüklendikten sonra “Etkinleştir” butonu ortaya çıkacak. Bu butona basarak eklentiyi etkinleştiriyoruz.

Hepsi bu kadar. Başka hiçbir ayar yapmanıza gerek yok. WordPress klasik düzenleyici eklentisini yükleyip etkinleştirmeniz yeterlidir.