WEP, WPA ve WPA2 Nedir?

WEP, WPA ve WPA2 Nedir?
WEP, WPA ve WPA2 Nedir?

Bilgisayarımızın internet sekmesine tıkladığımızda, kablosuz internet listesi karşımıza çıkıyor. Bu internet listesinin yanında WEP-GüvenliWPA-Güvenli ve WPA2-Güvenli gibi seçenekler gözümüze çarpıyor. İşte bu farklı 3 Kriptoloji seçeneği İnternet Ağlarının güveni için yapılmış seçenekler. Sırasıyla bunları açıklayalım şimdi.

WEP

WEP, kablosuz ağların güvenliğini sağlamak için üretilmiştir ancak kullanılan bileşenlerle beraber güvenlik açığı ortaya çıkarmıştır. Eğer WEP şifreleme kullanıyorsanız bir daha düşünün deriz çünkü parolalarının kırılması o kadar da zor değil. Parola kırılması için XOR dediğimiz bir lojik işlem uygulanıyor. Açık Metin ile Anahtarı XOR işlemine soktuğumuz zaman şifreli metni, Şifreli Metinle Anahtarı XOR işlemine soktuğumuz zaman Açık Metini, Şifreli metinle Açık metini XOR işlemine soktuğumuz zaman ise Anahtarı yani Parolayı elde etmiş oluyoruz.

WPA

WEP şifrelemenin güvenlik zafiyetlerini ortaya çıkardığı için bu standartta daha güvenli bir seçenek olan WPA ile değiştirilmesi söylenmiştir. WPAWI-FI Protected Access olarak açılır.

WPA ekstra bir çabaya tabii tutulmamıştır. WEP tabanlıdır. WEP standardında olan bir çok açık giderilerek oluşturulmuştur. Geçici Anahtar Bütünlüğü Protokolü (TKIP) şifreleme sistemi oluşturur. Paket bütünlüğü ise MIC adı verilen 64 bitlik bir sistem ile kontrol edilir.

WPA2

WPA şifrelemesi kullanıldığı zamanlarda WEP ten WPA ya geçiş için donanım değişikliği gerektirmiyordu. Ancak WPA2 güncellemesi çıktığı zamanlar donanım değişikliğine ihtiyaç duyuldu.

CCMP adı verilen bir şifreleme kullanır. Bu şifre AES tabanlıdır. CCMP , Counter Mode Cipher Block Chaining Message Authentication Code Protocol diye açılmakta Kısaca Sayaç modunda zincirleme mesaj doğrulama protokolü diye telaffuz edilmektedir. Veri gizliliği, Kimlik Doğrulama ve Erişim Kontrol Mekanizması gibi yenilikler bu şifrelemeyle gelmiştir.

Eklemek istedikleriniz olursa bize yorum yapmayı unutmayın. Makalelerimizden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız. Sağ taraftaki mail aboneliği kısmından abone olabilirsiniz.