SQL Server 2014 Express Kurulumu

Adım 1: İşletim sistemimize uygun SQL Server dosyasını indirme!

SQL Server 2014 Express 32 Bit

SQL Server 2014 Express 64 Bit

Adım 2: Dosyayı indirdik çalıştırıyoruz.

İndirdiğimiz exe dosyasına çift tıklayarak açıyoruz. Yetki isteyecektir evet deyip geçiyoruz

Aşağıdaki gibi bir erkan karşımıza çıkacak burada OK butonuna tıklayıp yüklenmesini bekliyoruz.

Adım 2: Kuruluma başlıyoruz.

Daha sonra SQL Server Installation ekranı karşımıza geliyor. Installation sekmesine geliyoruz ve New SQL Server stand-alone or add features to an existing installation seçeneğini seçerek SQL Server 2014 kurulum ve yapılandırmasına başlıyoruz.

Adım 3: Lisans Sözleşmesini kabul ediyoruz.

Karışımıza License Terms ekranı geliyor. Gelen ekranda I accept the license terms sekmesindeki kutucuğa tik koyuyoruz ve daha sonra Next butonuna tıklıyoruz.

(Benim indirdiğim sürüm ücretsiz olduğu için benden Lisans Anahtarı istemiyor. Eğer siz ücretli bir sürüm kuruyorsanız gerekli lisans anahtarını edinmelisiniz.)

Adım 4: Programın kurulmasını engelleyen birşey var mı?

Lisans sözleşmesini kabul edip sonraki adıma geçtiğimizde Global Rules ekranında kurulum işlemine başlamadan SQL Server 2014 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığının kontrolü gerçekleşiyor ve daha sonra bizi Product Updates ekranına yönledirip SQL Server güncellemelerini kontrol ediyor.Güncelleştirmeleri kontrol ettikten sonra Next butonuna tıklayarak sonraki adıma geçiyoruz.

Adım 5: kurulumdan önce çıkacak problemler?

Install Rules ekranında SQL Server 2014 kurulum sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanmasına engel olabilecek potansiyel problem noktaları kontrol edilir. Burada bir hata raporlanırsa mutlaka düzeltilmelidir.Uyarılar ise bilgi amaçlıdır kuruluma engel teşkil etmez. Örneğin bu sunucu üzerindeki Windows güvenlik duvarı açık olduğu ve SQL Server 2014 için gerekli iletişim portları izinli olmadığı için böyle bir uyarı üretildi.

Adım 6: Nelerin kurulacağını seçiyoruz (Select All Yapın)

Feature Selection ekranında SQL Servr 2014 için hangi servislerin ve özelliklerin seçileceğine karar veriyoruz. Zaten kurulumumuz minimum özellikte olduğu için ben bu adımdaki ayarları değiştirmeden Next butonuna basarak diğer adıma geçiyorum.

Adım 7: Eksikleri denetliyor

Fetaures Rules ekranında servisler ve özelliklerin kurulumu için herhangi bir eksik olup olmadığı denetleniyor. Next diyerek diğer adıma geçiyoruz.

Adım 8: Sql servere isim vermek (Tavsiyem Resimdeki gibi Kalsın)

Instance Configuration adımında SQL Server 2014 Instance için bir isim verebilir yada Default instance seçimiyle ilerleyebilirsiniz. Eğer özel bir gereksinim yoksa genel kabul Default instance seçimiyle ilerlemektir.

Adım 9: Bilgisayar açıldığında SQL hizmetleri nasıl çalışsın?

Server Configuration ekranında SQL Server 2014 servislerinin hangi kullanıcı ve hangi şekilde çalışacağını yapılandıracağız.
SQL server Browser i otomatik yapın. Next e tıklayın

Adım 10: SQL Server sa şifresi verme. En önemli Adım.

Bu adımda mutlaka Mixed Mode seçip şifre verin ve şifrenizi unutmayın (büyük küçük harflere dikkat)

‘sa‘ şifresi buraya girdiğimiz şifredir.

Database Engine Configuration ekranında SQL Server 2014 Database Engine servisine yönetici olarak erişirken kullanılacak kimlik doğrulama yöntemi kullanılır.

Windows authentication mode seçeneği ile bir yada birkaç Windows kullanıcısına yada Mixed Mode seçeneği ile hem Windows kullanıcılarına hem de bir sa kullanıcısına yetki verebilirsiniz.

Specify SQL Server administration bölümünde Add Current User butonu ile mevcut Windows kullanıcısı admin olarak atanır.

Data Directories sekmesi altında veri, veritabanı ve yedek gibi içeriklerin bulunacağı varsayılan dizinler listelenir. Eğer isterseniz yolları değiştirebilirsiniz.

Adım 10: Kurulum Başlıyor.

Reporting Services Configuration ekranında Install and configure sekmesini seçerek Next butonuna tıklayıp sonraki adıma geçiyoruz.

Adım 11: Kurulum Bitiyor.

Installation Progress ekrannıda SQL Server 2014 kurulumu başlar ve birkaç dakika süren işlemler sonucunda kurulum tamamlanır.

Adım 12: Kurulum Bitti.

Complete ekranında SQL Server 2014 kurulumunun başarılı bir şekilde sonlandığını görüyoruz. Close diyerek Wizard ekranını kapatıyoruz. Bilgisayarınızı kapatıp tekrar açın.