Site Açtıktan Sonra Çok Yapılan 20 Hata

Şimdi sizlere yeni bir blog açtıktan sonra yapmamanız gereken hataları detaylı bir liste makale şeklinde vereceğim. Umarım, en sık yapılan bu hatalardan kaçınarak blogunuzun başarısını en üst seviyelere taşıyabilirsiniz.

1- Otomatik Hit Sağlayan Sitelerden ve Sistemlerden Uzak Durun !

Acemi ve sabırsız blogcuların en sık yaptığı hatalardan birisi de doğal olmayan trafik yöntemlerini seçmesidir. Yeni bir blog açtıktan sonra en az 1 ay belkide hiçbir trafik alamayabilirsiniz. Ancak, bu noktada çok sabırlı olmalısınız ve yazılarınızı yazmaya devam etmelisiniz.

Kesinlikle organik hit sağladığını söyleyen sistemleri kullanmamalısınız. Çünkü, google kimin ne yaptığını zaten biliyor. Eğer sitenize trafik çekmek için otomatik hit sağlayan siteleri tercih ederseniz, yakın zamanda arama motorlarından silinebilirsiniz.

Hatta ileride google adsense ile para kazanma şansınız dahi kalmayabilir. Unutmayın ! Eğer otomatik ziyaretçi sağlayan sistemleri kullanırsanız, sadece kendinizi kandırırsınız.

2- Kesinlikle Kopya İçerik Yayınlamayın !

Google’ın belkide en çok mücadele ettiği alanlardan biriside kopya içerikle mücadeledir. Eğer blogunuza önem veriyorsanız kopya içeriklerden uzak durun. Kopya içerikler sitenizi kirletir. Ayrıca, başkasının emeğini çalmanın da bir hırsızlık olduğunu bilmeniz gerekir.

Ama birçok haber sitesi maalesef bu kurallara pek uymuyor. Birçok blogcunun saatlerini harcayarak yazdığı makaleleri bir anda yayınlıyorlar. Ancak bizim umudumuz var. Çünkü google kendi algoritmasını sürekli geliştiriyor ve bu konuda çok daha ciddi adımlar atacağına eminiz.

Siz siz olun başkasının emeğini çalmayın ! Ancak özün içerikler ile başarı sağlayabilirisiniz.

3- Ping Sitelerinden Uzak Durun !

Ping sitelerinin amacı blogunuzda yayınladığınız yazıların hızlı bir şekilde indexlenmesini sağlamaktır. Benim size tavsiyem ping sitelerini kullanmayın. Zaten blogunuz yeterli kaliteye ulaştığı zaman ve hatırı sayılır ziyaretçi sayısına ulaştığı zaman, çok çabuk indexlenmeye başlarsınız.

Bu yüzden acele etmeyin ve sabırlı olun. En iyi seo tekniği doğal olanlardır.

4- Aşırı Backlink Almayın !

Eğer 1-2 aylık blog için aşırı derecede backlink ve tanıtım yazısı alıyorsanız, google sizi yakın zamanda suspanded (cezalandıracak) ‘tır. Çünkü yeni bir blogun bu kadar backlink almasının doğal olmadığını bilecektir. Size spam yapan bir site gözüyle bakacaktır.

Size tavsiyem backlink alımlarınızı yavaş yavaş yapın. Yani doğal yöntemlerle yapın. Ben size doğal backlink alma yöntemlerini ilerleyen yazılarımızda anlatacağım.

5- Blogunuzda Reklam Yayınlamak için Acele Etmeyin !

Benim size tavsiyem blogunuzu reklamlar ile tanıtın. Ama ilk etapta bunu çok yavaş bir şekilde yapın. Çünkü blogunuz açılır açılmaz, blogunuza trafik çekmek için aşırı derecede reklam almaya başlarsanız, bu size çok büyük zarar verebilir. Neden mi? Çünkü reklam vermeyi bıraktığınız anda blogunuzun elde ettiği geçici trafik kaybolur.

Yavaş yavaş reklam alın. Yani sitenizin kült takipçi sayısına oran ile reklamlarınızı arttırın. Eğer takipçi sayınız sürekli artıyorsa, sizde reklamlarınızı arttırın. Ancak, reklam vermenize rağmen takipçi sayınız artmıyorsa, reklam vermeye ara verin.

6- Gösterim ve Tıklama Başına Ücret Veren (Kazanç Sağlayan) Sistemlerden Kaçının !

Yeni blog açan bir çok arkadaşımız çeşitli sebeplerden dolayı, sitelerine hemen reklam alıp para kazanmayı istemektedir. Ancak, gösterim ve tıklama başına reklam veren bir çok firma maalesef güvenilir değil. Bunların içerisinde en güvenilir firma tabiki google adsense’dir.

Google adsense onayı almakta maalesef öyle kolay değildir. İşte tam bu noktada, blog sahipleri google adsense hesabı alamadıkları için diğer reklam veren firmalar ile anlaşmaktadır. Ancak, diğer reklam veren firmalar da sizi tatmin edecek paralar kazandıramamaktadır.

Dolayısıyla, blog sahipleri tekrar google adsense başvurusu yapmaktadır. Ancak, diğer reklam veren firmaların kodlarını sitenizde yayınladığınız için adsense’den onay alma ihtimalinizde imkansıza yakın olmaktadır.

Benim size tavsiyem, kesinlikle 1-2-3 aylık siteye asla 3.taraf reklamları almayın.

Önce takipçi ve okuyucu kitlenizi oluşturun.

7- Dizin Ekleme Sitelerinden Uzak Durun !

Yeni blogların dizin ekleme sitelerinden kaçınmasını tavsiye ederim. Çünkü internetteki dizin ekleme sitelerinin neredeyse tamamına yakını hiç bir işinize yaramaz. Hatta sitenizin organik trafiğini olumsuz etkileyebilir.

İnternette ki en popüler ve en güvenilir dizin ekleme sitesi şu anda DMOZ.org sitesidir. Ancak, dmoz servisi de en son yapılan açıklamalar ile birlikte, dizin ekleme sistemini kapatacağını duyurdu.

Bu yüzden dizin ekleme sitelerine, bloglarınızı ekleyerek kalitesiz backlink almaktan kaçının.

8- Firma Rehberleri için Henüz Erken !

Firma rehberleri de dizin ekleme sitelerine benzer bir yapıya sahiptir. 1-3 aylık yeni blogların firma rehberi sitelerine eklenmesini tavsiye etmiyorum. Ancak kurumsal bir firmanın web sitesi veya blogunu firma rehberlerine ekleyebilirsiniz.

9- Kendi Yazılarınızı Kendi Yorumlarınızla Doldurmayın !

Eğer yazdığınız içerikler çok okunuyor ama yorum almıyorsa üzülmeniz içten bile değildir. Birçok web sitesinin ve blogun kalitesini ortaya koyan birçok sistem vardır. Bunların en bilinenlerinden biriside Alexa puanıdır. Amazon şirketler gurubunun bir sistemi olan Alexa, blogunuzda ki yazıların aldığı yorum sayısına göre de blogunuzun sıralamasını düşürmektedir (iyi anlamda).

Ama içeriklerinizdeki (makalelerinizdeki) yorumların çoğu sizin tarafınızdan yazıldıysa, alexa puanınız bu seferde yükselecektir (kötü anlamda). Bu durum google’da ki sıralamanızı da olumsuz etkiler.

10- Blog Konusunun Dışında İçerik Yazma Arkadaşım !

Eğer genel bir blog yazmıyorsan, kategorik anlamda yazdığın blogda, konunun dışına asla çıkma. Çünkü, organik trafik arttırmak sadece iyi yazılan bir makale demek değildir. Sitenin temel anahtar kelimelerinin yüzdelik olarak diğer yazılarında da mutlaka geçmesi gerekir. Böylece, hedef anahtar kelimelerde her zaman ilk sıralarda yer alırsın.

Ama alakasız yazıları blogunda yazdığın zaman, hem ziyaretçi kaybına uğrarsın hemde boşu boşuna emek vermiş olursun. Kendi konunun dışında ki konuları yazmak sana sadece zaman kaybettirecektir.

11- Her Yazı için Ayrı Kategori Oluşturmayı Bırak !

Blog ve site sahiplerinin en sık yaptığı hatalardan biriside aşırı kategori açmasıdır. Blog sırf düzenli görünsün diye, neredeyse tüm yazıları için ayrı kategori açanlar var. Yapmayın bunu !

Ziyaretçilerinize yol gösterin ama bunu fazla da abartmayın. Bu hata seo açısından da blogunuzu olumsuz etkileyecektir.

12- Maalesef Windows Hosting Bloglar için Uygun Değil !

Yeni blog açanların yaptığı en büyük hata hosting seçimidir. Kısa ve öz bir bilgi vereceğim. WordPress gibi bir blog altyapısı kullanıyorsanız mutlaka ama mutlaka linux hosting seçmelisiniz.

13- SEO İşi O Kadar Da Zor Değil !

Kedi seo’nuzu kendiniz yapmayı öğrenin. Biraz araştırma yaparak basit ve etkili yöntemlerle blogunuzu çok iyi sıralamalara yükseltebilirsiniz. İlerleyen yazılarımızda etkili seo tekniklerini detaylı olarak yazacağız.

14- Kağıt ve Kalem Kullanmayı Öğren !

Balık baştan kokar veya ağaç yaşken eğilir. Veya bir başka atasözümüzü de kullanabilirsiniz. Hepsi de uygundur. Ne için mi? Blogunuzu yönetirken kağıt ve kalem alışkanlığını elde edebilmek için.

Eğer blog yazıyorsanız, hiç ummadığınız bir anda aklınıza müthiş bir fikir gelebilir. Bu fikri not alarak işe başlayabilirsiniz. Belki de not aldığınız konu fikri, blogunuzun ziyaretçi sayısını bir anda 3-4 hatta 10’a katlayabilir.

Ama siz not almazsanız, emin olun gün içerisinde aklınıza gelen o fikir uçup gider. Tavsiyem, yanınızda kağıt kalem taşımayı alışkanlık haline getirin.

15- Korkmayın Rakipleriniz Sizi Isırmaz !

Başarısız blog ve sitelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biriside rakiplerini takip etmemektir. Eğer başarılı bir blogunuz olmasını istiyorsanız, sağlam rakipler bulup, onları sürekli takip etmelisiniz.

Çünkü rakipleriniz ile benzer konuları yazıyorsunuz. Ve sizin mutlaka onların yazdığı konulardan daha faydalı ve ilgi çekici yazılar yazmanız gerekmektedir. Başarılı blogların yapması gereken en önemli şey rakiplerini yakın markaj ile takip etmektir.

16- Zırt Bırt Tema Değiştirmeyin, Kara Verin Artık !

Başarısız blog ve sitelerin yaptığı bir diğer yanlış ise sürekli tema değiştirmektir. Blogunuzu kurarken tema konusunda iyi bir araştırma yapmalısınız. Ve işin en başında tema konusunda emin olmalısınız.

Size basit bir örnek veriyim. R10.net forum sitesi kurulduğu günden bugüne kadar belki de hiç tema değiştirmemiştir. Bir başka örnek ise mynet.com sitesini verebiliriz.

Tema değiştirmek için sürekli vakit harcamayın.

17- Ne Çabuk !

Başarılı blogların en önemli özelliği ise pes etmek nedir bilmemeleridir. Yeni bir blog açtığınız zaman belki de aylarca ziyaretçi alamayacaksınız. Ama kendinize ve yazdığınız konuya samimi bir şekilde güveniyorsanız asla pes etmeyin. Mutlaka başarıyı elde edeceksiniz.

Bu konuda ise wpmavi.com’u size örnek gösterebilirim. Wpmavi.com’un kurucusunun da söylediği gibi, ilk zamanlarda duvara karşı yazıyormuştu. Ama şimdi binlerce takipçisi bulunmaktadır.

Yazmaktan vazgeçmeyin.

18- E-Mail Marketing Mi? O da Neymiş !?

E-bülten oluşturup, kendinizi zaman zaman takipçilerinize hatırlatmanız, blogunuzun başarısını arttıracaktır. Başarısız blog ve sitelerin yaptığı hatalardan biriside e-bülten işine önem vermemektir.

Bugün neredeyse hepimizin cebinde akıllı telefonlar bulunmaktadır. Bir mail geldiği zaman, hemen herkes anında bakabilmektedir. Bu yüzden email pazarlama işine önem verin.

19- Kodlarınızı Kurcalamayı Bırakın !

Başarısız blog ve site sahipleri, sürekli sitesinin kodlarıyla oynar durur. Siz siz olun sakın bunları yapmayın. Bir anda bütün sisteminiz çökebilir.

20- Blog Veritabanını Yedeklemeyi Unutmayın !

Emeklerinizin boşa gitmemesi için blog ve sitenizin yedeklerini periyodik olarak sürekli alın. Böylece, olası bir problemde kafanız rahat olur.