Serve resources from a consistent url çözümü

Kaynakları Kalıcı Bir URL’den Sunmak

Nedir : URL yapısında sitenin çalışmasında bir sorun olmadığı halde yanlış istek davranışından dolayı sitemiz olması gerektiğinden geç açılacaktır.
Çözüm : Sitenizin varsayılan adresi ile eklemiş olduğunuz URL yapısı farklı olduğu durumlarda bu hatayı düzeltmeniz istenir.
Uzman Yorumu : Burada yapılması gereken tutarlı url vermektir. Örneğin aynı resim için hem /images/example.jpg hem de https://domain.com/images/example.jpg verilirse ikiside ayrı istek olarak değerlendirilir. Bunları tam domain olarak çağırmak daha doğrudur.

Kaynakları kalıcı bir URL’den sunmak internet sitesi hızını optimize etmek için uygulanabilecek etkili yöntemlerden biri olarak bilinir. Problemin nedeni, URL yapısındaki yanlış istek işleyişinin bir sonucu olarak internet sitesi normal hızına göre daha geç açılacaktır. Bu internet sitenizin yalış çalıştığı anlamına gelmez. Bu sorunun sitenin varsayılan adresi ile eklenmiş olunan URL yapısı farklı olduğu koşullarda düzeltilmesi gerekir. Bu durumda çözüm olarak yapılması gereken tutarlı url vermektir. Örnek olarak, aynı görsel için hem /images/example.jpg hem de https://domain.com/images/example.jpg atanırsa iki URL’de ayrı birer istek şeklinde değerlendirilir. Bunları tam domain olarak çağırmak daha uygun olacaktır..

 

Genel Açıklama

Benzersiz bir URL’den bir kaynak sunmak oldukça önemlidir. Bu işlem tekrarlanan indirme baytlarını ve ek RTT’leri ortadan kaldırmayı sağlar.

 

Google’dan Detaylar

Bazı durumlarda aynı kaynağa bir internet sayfasındaki birden fazla yerden başvurmak gerekir. görüntüler tipik bir örnektir. Görüntüler bu durum için klasik bir örnek olarak verilebilir. Daha da büyük olasılık ise, aynı kaynakları .css ve .js dosyaları gibi bir sitedeki birden fazla sayfada paylaşmanızdır. Eğer, internet sayfası kaynağa her zaman tutarlı bir URL’den sunulursa, internet sitenizdeki sayfaların aynı kaynağı içermesi gerekir. Bir kaynağa daima tek bir URL atandığından emin olmanın farklı faydaları bulunur. Bir kaynağa yalnızca tek bir URL atanması tarayıcının nihai yük boyutunu küçültür. Çünkü, tarayıcının aynı bayttan ek kopyaları indirmesi gerekmez. Bir diğer fayda ise ek gidiş-dönüş süreleri de kaydedilebilir. Çünkü, bu işlem ile birçok tarayıcı kaynağın önbelleğe alınabilir olup olmadığına bakmaksızın, bir oturumda tek bir URL için birden çok HTTP isteği yayınlamayacaktır. Ek DNS aramalarının performans cezasını önlemek için, aynı kaynağın farklı bir ana bilgisayar adından sunulmamasını sağlamak özellikle önemlidir.

Eğer, mutlak URL ana bilgisayar adını içeren belgenin adıyla eşleşiyorsa, bağlantılı URL ile mutlak URL’nin birbiri ile tutarlı olduğunu unutmamak gerekir. Örneklemek gerekirse; www.example.com adresindeki ana sayfa /images/example.gif ve www.example.com/images/example.gif kaynaklarına referans veriyorsa, URL’ler tutarlıdır. Bununla birlikte, bu sayfa /images/example.gif ve mysite.example.com/images/example.gif adreslerini gösteriyorsa, bu URL’ler tutarlı değildir.