RAM arızasının belirtileri nelerdir ve RAM nasıl kontrol edilir?

RAM arızasının belirtileri nelerdir ve arızalı RAM nasıl kontrol edilir?

RAM arızasının belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki işaretler, bilgisayarınızın RAM’ine dikkat edilmesi gerektiğini gösterir:

  • Azalan performans.
  • Rastgele yeniden başlar.
  • Sık görülen BSOD hataları.
  • Bilgisayar yanlış RAM gösteriyor.
  • Video Kartı yüklenemiyor.

Azalan performans

Sistem performansının düşürülmesi, en yaygın hatalı RAM belirtilerinden biridir. Bilgisayarınızı ilk açtığınızda mükemmel çalıştığını fark ederseniz, ancak zamanla yavaşlarsa, hatalı RAM’e sahip olabilirsiniz. Ancak, hatalı çalışan bir program, daha fazla RAM gerektiren birden çok ağır yazılım çalıştırma vb. Gibi bir sistemin performansını etkileyen başka faktörler de vardır.

Peki, RAM’inizin sağlıklı olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz? Bilgisayarınızda yüklü uygulamaların veya yazılımların çoğu sık sık çöküyorsa veya yüklenmesi daha uzun sürüyorsa, RAM’iniz hatalı olabilir. Buna ek olarak başka sorunlar da yaşayacaksınız.

Rastgele yeniden başlatmalar

Bilgisayarınız herhangi bir uyarı mesajı olmadan rasgele yeniden başlatıldığında, RAM’iniz arızalı olabilir. Ancak, sabit sürücü hasar gördüğünde bilgisayar rasgele yeniden başlatılır. Ancak sabit sürücünüzün sağlıklı olduğunu ve bilgisayarınızın özellikle masaüstünüz başlatıldıktan sonra sık sık yeniden başlatıldığını biliyorsanız, bu bozuk RAM’in bir işaretidir.

Sık görülen BSOD hataları

Bozuk bir yazılım veya hatalı donanım nedeniyle bir BSOD hatası oluşur. Bu nedenle, her zaman kötü RAM’in bir göstergesi değildir. Bir örnekle anlayalım. Belirli bir yazılımı her başlattığınızda bir BSOD hatası aldığınızda, yazılımın donanım yerine hatayı tetiklemesi muhtemeldir. Ancak, özellikle yeni bir uygulama veya yazılım yüklemeye çalıştığınızda, sisteminizin çok sık çöktüğünü fark ederseniz, RAM’iniz zarar görebilir.

RAM miktarı yanlış görüntüleniyor

RAM arızasının belirtilerinden biri, sistemin gerçekte sahip olduğundan daha az RAM görüntülemesidir. Sisteminize ne kadar RAM takılı olduğunu kolayca kontrol edebilirsiniz, ancak işlem farklı Windows sürümleri için farklılık gösterebilir. Hatalı RAM durumunda, sisteminiz gerçekte sahip olduğundan daha az bellek gösterecektir.

Ekran Kartı yüklenemiyor

Bilgisayarınızı açarken bir bip sesi duymuş olabilirsiniz. Bir bilgisayar başlatıldığında tek bir bip sesi, Video kartını başarıyla tanıdığını gösterir. Ancak bilgisayarınız Video kartını yükleyemezse, böyle bir bip sesi duymayacaksınız. Bu durumda da bir uyarı mesajı alacaksınız. Bu sorunun nedeni, bozuk bir sistemin RAM’i veya Ekran Kartıdır.

RAM’in hatalı olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

Yukarıdaki sorunlarla karşılaşırsanız, sisteminizin RAM’i arızalanmış olabilir. Ancak doğru teşhis olmadan hiçbir şey söylenemez. Aşağıdaki yöntemler sorunu teşhis etmenize yardımcı olacaktır:

  • RAM’i temizleyin ve tekrar takın.
  • Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırın.

RAM’i temizleyin ve yeniden takın

Kirli veya aşınmış bir RAM, bilgisayarda birçok hataya da neden olur. Bu nedenle, sisteminiz bozuk RAM belirtileri gösteriyorsa, atmanız gereken ilk adım, onu yuvasından çıkarmak ve kirli olup olmadığına bakmaktır. Kirlenmiş veya aşınmış bulursanız temizleyin. Korozyonu gidermek için izopropil alkol kullanabilirsiniz.

Şimdi tekrar takın ve yukarıdaki sorunları tekrar alıp almadığınızı kontrol edin.

Windows Bellek Tanılama aracını çalıştırın

Windows 10, yerleşik bir Bellek Tanılama aracıyla birlikte gelir. Bu araç, sistemin RAM’ini hatalar için kontrol eder.

Bu aracı başlatmak için “Denetim Masası | Sistem ve Güvenlik | Yönetim Araçları | Windows Bellek Tanılama” seçeneğine gidin. Çalıştırmak için üzerine çift tıklayın.

Ekranınızda bir uyarı mesajı alacaksınız. “Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle (önerilir)” i seçin.

İşlem biraz zaman alacak. Tamamlandıktan sonra, sisteminiz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Bellek teşhisinin sonucu, tarama tamamlandıktan sonra Windows Olay Görüntüleyicide mevcut olacaktır. Bu nedenle, testi izlemek yerine (varsa) başka bir görev yapabilirsiniz.

Olay Görüntüleyicide RAM kontrol raporunu görüntülemek için aşağıda listelenen adımları izleyin.

Windows aramasına Olay Görüntüleyici yazın ve başlatmak için uygulamaya tıklayın.

Sol taraftaki “Windows Günlükleri” bölümünü genişletin ve “Sistem” i tıklayın. Olay Görüntüleyicisi tüm Windows günlüklerini yükleyene kadar bekleyin.

Bu pencereye “MemoryDiagnostic” yazın ve “Sonrakini Bul” u tıklayın. Size hafıza teşhisinin sonucunu gösterecektir.

Hepsi bu kadar. Test sırasında bir sorunla karşılaştınız mı?