Ping Atmak Nedir? Ping Atmak Nasıl Yapılır!

Ping Nedir?

Ping aslında bilgisayarda bulunan bir mini programdır. Ping programı, 1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmıştır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Bu basit program, birçok işe yarayabilir. Sunucu size ne kadar uzak ise, bu süre de o kadar artmaktadır. Örneğin Türkiye’deki sunuculara 40ms ile bağlanırken, Almanya’daki bir sunucuya bağlanmak istediğinizde mesafe arttığı için bu süre 90ms gibi seviyelere çıkabilir.

Ping bağlantılardaki reaksiyon süresi olarak tanımlanabilir. Yani Ping var olan verilerinizin karşınızda yer alan bir diğer bilgisayara gitme ve geri gelme süresini ölçmektedir. Bu nedenle de genelde online oyun oynayanların yakından ilgilendiği bir konu haline gelmiştir. Örnek vermek gerekirse bir online oyun oynuyorsunuz ve Ping değeriniz 40. Bu, sizden çıkan veri paketinin 40 milisaniye içinde sunucuya ulaştığı anlamına geliyor. Bu süre ne kadar düşük olursa bağlantı kaliteniz sizi o kadar mutlu edecektir. Örneğin yurt dışında bir veriye bağlanmaya çalıştığınızda bu süre daha çok uzamaya başlar. Bu konuda mermi örneği en sık verilen örnektir. Ping kalitesi için kullandığınız paketin ve altyapınızın rolü çok fazla; ancak tek etkenler bunlar değil. Fiber optik bağlantılarda Ping seviyesi kullanıcıları genellikle memnun etmektedir. Fiber optik neredeyse ışık hızıyla verileri ulaştırır ve harika bir deneyim sunar.

Ping Nasıl Atılır?

Ping atmak bir kişisel / iş  bilgisayarının, bir sunucunun veya bir web sitesinin aktif durumda olup olmadığını, aradaki bağlantı hızlarında bir anormallik var mı yok mu kontrol etmenin en kolay yoludur. Ping sadece bu amaçla değil, bir bir bilgisayarın, bir sunucunun yada bir web sitesinin ip adresini görmemize de olanak sağlar. Ping atmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

Bir Bilgisayara yada Sunucuya ping atmak;

Bir sunuya yada Bilgisayara ping atabilmek için o makinenin ip adresini yada makine ismini bilmemiz gerekmektedir. Bunu bilmiyorsanız IP adresi nasıl öğrenilir yazımdan bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bilgisayarınızdan komut istemini (command penceresi) açınız. Bu pencereyi, arama çubuguna “cmd” yazarak yada  klavyenizden Windows tuşu ve R tuşuna birlikte basıp açılan pencerede “cmd” komutunu yazarak da komut istemini açabilirsiniz. “Win+R”

CMD Command Penceresi nasıl açılır

Bu pencerede ping atmak istediğimiz bilgisayarın ip adresini veya ismini kullanarak ping atma işlemini yapabilirsiniz. örnek komut aşağıdaki gibidir.
ping 192.168.1.254

Yukarıda görüldüğü gibi ping 192.168.1.254 yazıp Enter yaptığımızda eğer karşıda ki bu ip’ye sahip makinemiz açık ise veya herhangi bir bağlantı problemi yok ise aşağıdaki sonucu göreceksiniz.

Burada gördüğünüz değerler şunu demek istemektedir;

192.168.1.254 ip’sine ping attık, 32 byte’lık veri paketi yolladık, bu paketler ortalama 1 ms de kaşı hedefe ulaşıyor ve her paket 128 adet yönlendiriciden geçtiğini göstermektedir.

konuyu biraz daha detaylandıralım;

Ping Time nedir: 32 baytlık verinin gidip gelme süresini gösterir. Sürenin birimi olan ms, Milisaniye nin kısaltılmışıdır. Milisaniye saniyenin binde biridir.  1 ms = 0,001 saniyedir.
Ping TTL nedir:  TTL Time to live ibaresinin açılımıdır. Türkçeye yaşam süresi olarak çevrilmekte. 32 baytlık verinin gönderilen hedefe giderken kaç yönlendiriceden geçtiğini yada kaç ip networku geçtiğini gösterir. Örneğin Windows işletim sisteminde bu değer 128 olarak bilinir.  Her yönlendirici atladığı zaman bu değer bir olarak azalır.

Evlerde ve iş yerlerlerinde kullandığımız modemlerin ip adresleri genelde 192.168.1.1 dir.

En Çok Kullanılan Ping Komutları nelerdir?

Ping komutlarının ne olduğunu öğrenmemiz için cmd ekranında ping /? yada ping /help yazmamız gerekmektedir.

bu komutu yazıp Enter yaptıktan sonra aşağıdaki ekran karşımıza gelecektir.

görüldüğü üzere ping komutunda kullanılan parametreler bunlardır. gelin şimdi bu komutların en çok kullanılanlarını  inceleyelim.

ping -t komutu: Sürekli ping atmak deyiminin tam karşılığıdır bu komut. belirli bir ip adresine yada web sitesine bu komutu kullanarak ping attığınızda siz Ctrl+C komutunu kullanıp komutu kesene kadar ilgili adrese ping atmaya devam eder.

Kullanımı: ping 192.168.1.1 -t şeklindedir.

ping -a komutu: ping atılan ip adresinin bilgisayar adını öğrenmemize yarayan komuttur.

Kullanımı: ping -a 192.168.1.254

diğer ping komutları özetle aşağıdaki gibidir.

-g ana makine listesi Ana makine listesi boyunca kaynak yolunu çöz.
-h en fazla atlama Hedefi ararken yapılacak en fazla atlama.
-i address Belirtilen kaynak adresini kullan.
-n Adresleri ana makine adları olarak çözümleme.
-p süre Ping’ler arasında msaniye olarak bekleme süresi.
-q sorgu sayısı Atlama başına sorgu sayısı.
-w zaman aşımı Her yanıt için msaniye olarak bekleme zaman aşımı.
-4 IPv4 kullanmaya zorla.
-6 IPv6 kullanmaya zorla.

IPconfig Kodu ve Parametreleri

ipconfig kendi başına kullanılırsa kullanılan pc nin o ağdaki ip adresini bize verir. Kullandığı protokol IPv4 , IPv6 alt ağ adresi gibi bilgileri edinebilirsiniz.
ipconfig /all bu komutla birlikte bir çok bilgiyi detaylı bilgiyi toplayabilirsiniz.
ipconfig /all >serkan.txt bilgisayarın ip adresi ve diğer detaylı bilgileri adem.txt dosyasına kayıt etmektedir. Belgelerim içine kayıt ederek bilgileri buradan alabilirsiniz.
ipconfig /release dhcp veya modem üzerinden ip adresini otomatik alıyorsa yeni bir ip adresi almak için eski ip adresi serbest bırakmak için bu komut kullanılır. arkasından yeni ip adresini almak için renew komutu kullanılmalıdır.
ipconfig /renew  bu komutu kullanmak için release komutundan sonra renew ile yeni bir ip adresi almak için kullanılmaktadır.
ipconfig /registerdns  ip adresini dns kayıt etmek için kullanılan bir komuttur. “dns istemci kaydını yenile” komutu olarak bilinir.
ipconfig /flushdns cache bellek üzerinde tutulan ip adresleri ve dns isimlerini temizlemek için kullanılan komuttur. bir pc internet’e girmediğinde ayarları tamamladıktan sonra bu komutu girerek tekrar denemekte fayda vardır.
ipconfig /displaydns bilgisayarda girdiğiniz dns adresleri ile birlikte siteleri de gösterir.

 

Netstat komutu ve Parametreleri

bu komut ile bilgisayara yapılan ağ bağlantıları gösterilmektedir.

C:\>netstat şeklinde yazılmaktadır.

netstat -n: adresleri ve bağlantı noktalarının numaralarını sayısal biçimde gösterir
netstat -an: dosya alırken karşıdakinin ıp nosunu gösterir (bu da çok iyi bir yöntemdir ama amacımız ıp bulmak değil bu konuda tabi)
netstat -a : tüm bağlantıları ve dinleme bağlantı noktalarını gösterir
netstat -b : her bağlantı veya dinleme bağlantı noktası ile ilişkili çalıştırılabilir dosyayı gösterir
netstat -e :  ağ kartı ethernet bilgilerini gösterir
netstat -o : her bağlantıyla ilişkili sahip işlem kimliğini listeler.
netstat -p : iletişim protokol bağlantılarını gösterir
netstat -r : yönlendirme şemasını gösterir
netstat -s : her iletişim kuralları için istatistikleri gösterir
netstat -v : en önemli netstat komutu olan -v, -b ile birlikte kullanılırsa tüm çalışan dosyalar için bağlantı ve bağlantı noktası oluşumu ile ilgili bileşenlerin sırasını gösterir.