MS SQL Server – Cannot Connect To ‘ServerName’ Hatası ve Çözümü

Eğer localde MS SQL Server üzerinde çalışma gerçekleştirmeniz gerekiyor ve SQL Server’da local servera bağlanırken aşağıdaki hatayı alıyorsanız çözümünü buradan bulabilirsiniz.

Hatamızın görsel hali aşağıdaki gibidir.

Metinsel olarak hatayı belirmek gerekirse;

Cannot connect to ASUS

Additional information:

Sucuyla bağlantı kurulurken ağ ile ilgili veya örneğe özel bir hata oluştu.Sunucu bulunamadı veya sunucuya erişilemiyor.Örnek adının doğru olduğunu ve SQL Server’ın uzak bağlantılara izin verdiğini doğrulayın.(provider. Named Pipes Provider, error: 40 – SQL Server için bağlantı açılamadı) (Microsoft SQL Server, Error: 2)

Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.

Evet gördüğünüz gibi hatamız yukarıdaki gibi olacaktır. Öncelikle bu hatanın sebebine değinmemiz gerekirse, SQL Server sunucusunun çalışmamasından bu hata kaynaklanmaktadır.Hatta localde sorunsuz çalışan SQL Server bilgisayarı yeniden açıp kapattığımızda bu hatayı verebilir.Bunun sebebi SQL Server’ın başlatılmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu hatayı atlatabilmek için SQL Server’ı çalıştırmak – başlatmak yeterlidir.Bu işlemler için aşağıdaki kombinasyonları takip ediniz.

  • Başlat -> Çalıştır‘ı açınız.
  • Çalıştır penceresinde services.msc komutunu yazınız ve tamam butonuna tıklayınız.

Karşınıza Hizmetler penceresi gelecektir.Bu pencereden SQL Server (MSSQLSERVER)‘ı bulunuz.

Gördüğünüz gibi SQL Server (MSSQLSERVER)‘ın “Durum” bilgisi boş durmaktadır.Yani çalışmamaktadır.SQL Server (MSSQLSERVER) sağ tıklayarak “Başlat” butonuna tıklayınız.

Bu işlemler neticesinde aşağıdaki gibi SQL Server başlatılacaktır.

Son durum olarak Hizmetler penceresinde SQL Server’ın “Durum” karşılığı “Çalışıyor” olarak görülmesi gerekmektedir.

Bu işlemler neticesinde yukarıda belirttiğimiz hata alınmayacak ve SQL Server’a sıkıntısız bir şekilde giriş sağlayabileceksiniz.