Linux Nedir ? Nasıl Kurulur ?

Linux Nedir ? Nasıl Kurulur ?
Linux Nedir ? Nasıl Kurulur ?

Öncelikle Linux nedir ? sorusunun cevabını verelim ve Linux işletim sistemini biraz tanıtalım. Linux, Linus Torvalds adlı abimizin uğraşları sonucu çekirdeğinin ortaya çıktığı ve sonrasında ise deyim yerindeyse patladı gitti diyebileceğimiz açık kaynak bir işletim sistemidir. Açık kaynak işletim sistemi dememizden kasıt tüm işletim sistemi kodlarının açık olması ve geliştirilebilir olmasıdır. Geliştirilebilirliğinin yanı sıra, kopyalama, dağıtma, inceleme ve değiştirme gibi özellikleri de beraberinde getirir. Bizleri en çok mutlu eden kısmı ise ekonomik değeri olmakla beraber, Linux tamamen ücretsizdir ve ücretsiz kalmaya devam edecektir.

GNU bildirgesini yüzde yüz kabul eder. GNU ise, GNU’s Not Unix yani GNU UNIX değildir mantığıyla hareket edip aynı tip sistem olan kapalı kod olarak çıkmış UNIX sisteme bir nevi düello isteği atmış ve bu düelloyu kazanmıştır. Linus, Linux’un simgesi olan küçük penguene ise bir gezi esnasında ısırıldığı penguenden dolayı Tux adını vermiştir. Tux adı Torvald’s UniX‘den gelmektedir. Linux sistemi İnternet sunucuları, Ev Ofis bilgisayarları, Mini bilgisayarlar, Mobil Cihazlar ve Gömülü sistemler gibi makinelerde kullanılabilir. Hatta otomativ sektörünün önde gelen markaları Toyota, Nissan, Jaguar, Land Rover, Ford gibi markalar da bu sistemi kullanmaktadırlar. Mobil kategoride ise çok büyük kullanıma sahip olan Android Linux tabanıyla yapılmıştır.

Ev bilgisayarlarına kurulan Linux sistemlerinden bazılarını Ubuntu, Fedora, Mint, Debian vs. olarak sayabiliriz. Bilgisayarınıza Linux sistem kurduğunuzda Mozilla ve Chromium gibi Tarayıcılar. LibreOffice adında MSOffice‘ye rakip olabilecek bir Office yazılımı. CD/DVD oynatıcı bir player ve daha fazlası paket olarak kullanıcıya sunulur.

 

Linux Kök Dizin(“/”) dediğimiz bir dizinin altına hiyerarşik bir biçimde yerleştirilen 14 ana dizinden oluşur. Bilgisayarı kullanıcı düzeyinde yönetiyorsanız bu dizinlerden bazılarına erişebiliyorsunuz. Hepsine ulaşmak için root olmak diye bir terimimiz bulunuyor şimdi de onu açıklayalım .

Root olmak, adı üstünde kök kullanıcı olmak yani admin olmakla eşdeğerdir. Normal bir sitede Admin, nasıl her yere erişim sağlayabiliyorsa sizde Linux üzerinde root olduğunuzda her yere erişim sağlayabiliyorsunuz. Root olduktan sonra sistem işlemlerini de kabuk dediğimiz shell sisteminden sağlayabiliyorsunuz. Shell sistem üzerinde çok durmayacağız ilerleyen serilerimizde daha kapsamlı şekilde inceleyeceğiz. Yukarıdaki dizinlerin içeriklerini de açıklayalım ve kurulum kısmına geçelim.

/bin : Olması zorunlu temel komut dosyalarını içerir.

/boot : Başlangıç için gerekli dosyaların saklandığı kısımdır.

/home : Ev dizinidir. Masaüstü, kullanıcı dosyaları, resimler gibi dosyalar bulunur.

/dev : Donanım dosyalarının tutulduğu bölümdür.

/etc  : Sistem ayarlarını barındırır.

/lib : Kütüphane dosyaları ve çekirdek modülleri bulunur.

/media : DVD-ROM, USB vs aygıtların sisteme eklendiği klasördür.

/mnt : Sistem açıldığında otomatik bağlanan disk bölümleri bu dizindedir.

/opt : Üçüncü parti kullanıcı programlarının kurulması içindir.

/sbin : Sistem yöneticisiyle ilgili çalıştırılabilir dosyaları tutar.

/srv :  Sistemin sunduğu hizmetlerle alakalı olan bölümdür.

/tmp : Geçici dosyaları tutan bölümdür.

/usr : Tüm kullanıcılara paylaşılan verileri içerik edinen dizindir.

/var : Log dosyaları, yazıcı ve e-posta kuyrukları gibi değişken verileri barındırır.

Linux Nasıl Kurulur ?

Sırada Linux işletim sistemini nasıl kurarım ? sorusunun cevabı var. Linux kurmak için 2 yol var. Sanal Makine üzerine kurabiliriz ya da işletim sistemimizin yanına kurabiliriz. USB içine kurmak da mümkün ancak çabuk bozulduğundan dolayı kullanımı zor.

1-) Sanal Makine Üzerine Linux Kurulumu

Kurulum yapmak için bir tane sanal makineye ihtiyacımız var ben Vmware Workstation 12.5 kullanıyorum buradan indirebilirsiniz. Ben güvenlik alanında Linux Debian’ın Kali arayüzünü kullanacağım. Yapacağım işlemlerin aynısını Ubuntu gibi dağıtımlarda da uygulayabilirsiniz.

1 -)İlk olarak yapacağınız iş sanal makineyi açıp File -> New Virtual Machine kısmını açmak Karşınıza Typical ve Custom kısmı gelecek Typical deyip devam ediyoruz.

sanal_makine_kurulumu_1

2 -)Daha sonra installer disc image file (.iso) seçeneğini seçiyoruz.  Browse dedikten sonra indirdiğiniz Kali’nin .iso dosyasını seçiyoruz zaten otomatik olarak geliyor

sanal_makine_kurulumu_1

3 -)Sistemi bulamadım gibi bir uyarı görünebilir endişelenmeyin devam edin karşınıza gelen seçeneklerden Debian 8.x 32 veya 64 bit ne kullanıyorsanız onu seçin. Sisteminizin bit değerini doğru girmelisiniz aksi taktirde mimariden kaynaklı sıkıntılar doğabilir. (Özellikle 32bit makineler 64 bit seçmesin ve iso dosyasını 64 bit indirmesin.)

sanal_makine_kurulumu_1

4 -)Split disk into multiple file seçeneğini seçin ve devam edin. Devam ettikten sonra sisteme vereceğiniz özellikler gelecektir. RAM seçeneğini 512 MB den 1 GB ye çekebilirsiniz. Daha hızlı kullanım sağlar.

5 -) Sol Kısma My Computer alanına Kali Linux olarak  gelmiş bulunuyor. Üstüne bir kere tıklayın bir sekme açılacak o sekmenin sol üstünde Power on this virtual machine seçeneğine basın ve açılmasını bekleyin.

sanal_makine_kurulumu_5

6 -) Ekran açılınca bir yükleme menüsü gelecektir. Graphical İnstall seçeneğini seçip bekleyin.

sanal_makine_kurulumu_6

7 -)Dili İngilizce, konumu United States, klavye dilini Türkçe Q yapıyoruz. Dili İngilizce yapmamın bir nedeni yardım gereken konularda ingilizce kaynak daha çok olduğundan yardım kolay oluyor.Bir diğer nedeni İngilizceyi geliştirmek hepimizin yararına olacaktır 🙂 . konumu United States seçmemin özel bir nedeni yok Default geldi seçtim.

sanal_makine_kurulumu_7

8 -) Belirli ayarları kendiliğinden yapıp yüklemesini bitirince karşınıza Hostname seçeneği gelecek onu furkan yaptım devam ettim Domain name diye bir yazı alanı daha geldi orayı boş bırakıyoruz. Kullandığımız bir domain yok ağ kurmadığımız için boş bıraktık. açılışta kullanacağınız şifrenizi de root password alanına girdikten sonra kuruluma devam ediyoruz. (Saat dilimi Eastern olsun.)

9 -) Yüklemenin bir kısmı tamamlandıktan sonra disk bölmelendirme kısmı karşımıza geliyor. Use- all entire disc seçeneğinden sonra ayırdığımız 21 gb lik alanı seçiyoruz. daha sonra en üst seçenek olan tüm diski tek bir parite de birleştir diyoruz. En son değişiklikleri bitir ve kaydet dedikten sonra  Write the Changes to Disks seçeneğine yes diyoruz ve ana kurulum başlıyor.

sanal_makine_kurulumu_9

10 -)Karşınıza use a network mirror seçeneği gelecek yes deyip devam edin. HTTP proxy kısmını boş bırakın. Son kısım yükleme için devam edecektir.

11 -)GRUB root loader yüklendikten sonra bir seçenek karşınıza çıkacak yes deyip devam edin. Burada ilk yüklediğiniz için sürücü izni vermenizi istiyor. Burası ÖNEMLİ enter device manually seçeneğini değil “/dev/sda” seçeneğini seçip devam ediyoruz. Bunun nedeni dev kısmı altında devices yani donanım aygıtlarının bulunduğu alan, burayı seçmemiz gerekiyor. Aksi taktirde yanlış yere yüklemesinden dolayı donanımları kullanamayabilirsiniz.

sanal_makine_kurulumu_11

12 -) Yüklememiz bitti ileri deyip sistemin açılmasını sağlayalım.

sanal_makine_kurulumu_12

13 -) Kullanıcı adına root yazın, şifresine de root password alanında girdiğiniz şifreyi yazın eğer olmazsa toor yazın. Çünkü indirdiğiniz kali linuxa göre değişiyor.

sanal_makine_kurulumu_13

14 -)kurulum tamamlandı.

sanal_makine_kurulumu_14

2-) İşletim Sisteminin Yanına Linux Kurmak

İşletim Sisteminin Yanına Linux Kurmak

İşletim sisteminin yanına Linux kurmak istiyorsak eğer, ilk işimiz bir tane boş usb bellek (en az 8 gb olsun), rufus adlı uygulama ve kali linux iso dosyası

1-) İlk işlem olarak rufus dosyasını açıyoruz.

2-) Aygıt :  USB’niz.

Disk Bölüm Düzeni : BIOS ya da UEFI Bilgisayarlar için MBR Bölüm Düzeni,

Dosya Sistemi :  FAT32

Ayırma Birimi Boyutu : 4096 byte (Varsayılan)

Yeni Birim Etiketi  : USB adlandırması kısmı kişisel.

Seçilecekler : Hızlı Biçimlendir (USB format işlemi), Açılış Diski Oluşturma Yöntemi ISO Yansıması şeklinde olacak yandaki ufak disk simgesine tıklayın kali iso dosyasını seçin.Genişletilmiş etiket seçeneği

Daha sonra Başlat deyin.

3-) Yükleme bitti seçeneğinden sonra bilgisayarı yeniden başlatın ve BIOS seçeneklerine girin. Nasıl girerim diye sorarsanız her bilgisayarın farklı oluyor. F2,F3,F9,F10,F11 seçeneklerinden birisi oluyor. İnternetten bilgisayarınızın marka modeli bios diye aratırsanız karşınıza çıkacaktır.

4-) Bios seçeneklerine girdikten sonra first boot device veya benzer bir seçenek görürseniz. Orayı USB adınızı seçin kaydedin ve yeniden başlatın zaten windows açılmayacak ilk seçenekteki kali kurulumunun arayüzü gelecektir. Graphical install deyip Sanal makinede yaptığımız adımları uygulayın.