Host Dosyası Nedir Nasıl Değiştirilir

Host Dosyası Nedir Nasıl Değiştirilir?

Hosts dosyası bir işletim sistemlerinde yer aşan metin editörleri ile açılıp kolayca değiştirilebilen düz bir metin içeriğidir. İnternet adreslerinin adlarını ip adresleri ile eşleştiren bu sistem her bilgisayarda yer alır. DNS hizmetlerinde bir sorun, engel, yönlendirme bulunuyorsa ya da istediğiniz siteler açılmıyorsa, hosts dosyası üzerinden ip adreslerinden değişiklik yaparak siteleri açılır duruma getirebilirsiniz.

Düşünülenin aksine hosts dosyası sadece Windows işletim sisteminde yer almaz. Dosya tüm işletim sistemlerinin içerisinde bulunur. Android ve iOS gibi mobil işletim sistemleri içerisinde de hosts dosyası bulunmaktadır. Windows işletim sistemlerinde C:\Windows\System32\drivers\etc adresinde hosts bölümünden bu dosyaya bulabilirsiniz.

Hosts Dosyası Nasıl Çalışır?

Hosts dosyasını kullanarak belirlemiş olduğunuz IP adresleri üzerinden domain sitelere giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızın Windows klasöründe bulunan dosyaya atadığınız IP adresleri, Türk Telekom tarafından ilgili sitelerin engellenmemiş IP adresleri olarak yer alacaktır. Banlanmış sitelerin sadece birkaç IP adresi engellenir. Hosts dosyası komutu ile engelli hale gelen IP’leri bilgisayarımıza komut olarak girebilir ve temiz bir IP’ye yönlenmesini sağlayabiliriz.

Hosts Dosyası Site Engelleme

En çok engellenen sitelerde kullanılır. Windows hosts dosyası üzerinde yapacağınız düzenleme sayesinde bir adrese, belirleyeceğiniz ağ üzerinden giriş yapmayı da engelleyebilirsiniz.

Hosts Dosyası Domain IP Yönlendirme

IP ile domain yönlendirme uygulamasından yararlanabilirsiniz. Var olan bir site adresinin ip adresinin üzerine farklı bir ip tanımlayarak farklı bir sunucuya yönlendirebilirsiniz. Yazılım ve donanım işi ile ilgilenenlerin yararlandığı bu sistem, bunun yanı sıra bazı sitelere girilmesini engelleme amaçlı kullanılır.

Host Dosyası Nasıl Düzenlenir?

Notepad üzerinden kolayca düzenlenebilir. Bu uygulama üzerinden IP engellemesi yapabilir ya da DNS sunucunuzda görüntülemek istemediğiniz sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Sitenin IP adresini ve ismini yazarak siteye kolayca erişebilirsiniz.

Hosts dosyasını değiştirerek pek çok IP işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz. İnternet araç çubukları üzerinden girilen her adresi IP’lere yönlendirir. Alt tarafta yer alan adımları izleyerek Hosts dosyasını kolayca değiştirebilirsiniz.

Host Dosyasını düzenlemek için;

  • Arama Çubuğunda Notepad yazınız. notepad araımızı sağ tuş yaparak yönetici olarak çalıştıralım.

  • notepad açıldıktan sonra dosya menüsünden aç diyip host dosyamızı açalım. host dosyası windows işletim sistemlerinde aşağıdaki adreste bulunur.

C:\Windows\System32\drivers\etc

  • sonrasında ilgili ip adresini yazıp tab tuşu ile boşluk bırakarak karşısına yönlendirmek istediğiniz alan adı yada sunucu adını yazınız.

  • Kaydet diyip çıktıktan sonra işlem tamamlanmış olur.

Bu işlemleri kullanarak sunucu dosyası üzerinde dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.