Google Arama Geçmişinizi Şifreyle Nasıl Korursunuz?

Google’ın ürünlerindeki etkinliğinizi izlediği bir sır değil, ancak bilgileriniz üzerinde bir miktar kontrole sahipsiniz. Bu veriler otomatik olarak silinebilir ve meraklı gözlerden korumak için parola koyma özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Google etkinliğine activity.google.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu, izlemeyi kapatmadığınız sürece Google ürünleriyle yaptığınız her şeyin kaydedildiği yerdir. Google Aramalar, Google Asistan komutları, Google Haritalar konumları, YouTube geçmişi – hepsi burada saklanır.

Neyse ki buradaki etkinliği bir parola ile gizleyebilirsiniz. Nasıl yapıldığı aşağıda sırası ile anlatılmıştır.

Başlamak için Google Chrome gibi bir web tarayıcısında activity.google.com sayfasına gidin. Google hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun.

Ardından, “Etkinliğin doğrulamasını yönet” i tıklayın.

İki seçenekli bir açılır mesaj görünecektir. “Ekstra Doğrulama Gerektir” i seçin ve “Kaydet” i tıklayın.

Siz olduğunuzu doğrulamak için Google hesabınızda tekrar oturum açmanız istenecektir.

Hepsi bu kadar. Artık sayfadaki bilgilerin gizlendiğini fark edeceksiniz. Siz veya sayfaya erişen bir başkası, herhangi bir şey görmek için “Doğrula” düğmesini tıklamalıdır.

Google hesabı giriş sayfası tekrar görünecek ve şifreniz ve iki faktörlü kimlik doğrulama doğru girilirse, etkinliğiniz ve Google arama geçmişiniz ortaya çıkacaktır.

Kulağa hoş bir güvenlik yöntemi gibi geliyor, ancak bu sistemde bilmeniz gereken büyük bir sorun var. Tarayıcınız Google hesabınızın şifresini kaydettiyse (veya bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız), sizin ve etkinliğinize kim erişmeye çalışırsa onu sizin için otomatik olarak doldurur.

Bu nedenle, tarayıcınız kişiye şifrenizi verecekse “Doğrula” adımı pek bir işe yaramaz. Akılda tutulması gereken bir detaydır.