Favicon Nedir? Favicon Boyutu nasıl olmalı

Favicon Nedir? Favicon nasıl yapılır, Favicon Boyutu nasıl olmalı

Web sayfalarında site isminin hemen solunda görülen küçük boyuttaki iconlara Favicon denir. Bir nevi web sitelerinin rozetleri diyebiliriz. Favicon görseli, bir web sayfası için olmazsa olmaz dır. kolay bir şekilde hazırlanan bu iconlar içeriğinizi özetler niteliktedir.

favicon nasıl yapılır, favicon boyutları nelerdir?

Favicon görselleri .ico, .png ve .gif uzantılı olabilirler. eğer birazcık paint yada photoshop kullanmayı biliyorsanız benim sitemdeki gibi bir faviconu 5 dk hazırlayabilirsiniz. benim sitemde kullandığım favicon görseli .png uzantılıdır. Favicon dosyalarının boyutları temel olarak 16×16, 32×32, 64×64, 128×128 piksel dirler. hangisi ideal derseniz 16×16 diyebilirim.

.png uzantılı favicon .ico uzatısına çevirmek

Eğer favicon.png dosyanızı favicon.ico dosyasına çevirmek isterseniz arama motoruna ( google-yandex) png convert ico yada ico generator yazarsanız onlarca ücretsiz site bulabilirsiniz.

Web sayfama nasıl Favicon eklerim?

Eğer wordpress yada benzeri bir cms kullanıyorsanız favicon eklemek çok basittir. örneğin wordpresste favicon eklemek için sol tarafataki menüde bulunan “Görünüm” menüsü altında bulunan “Özelleştir” menüsüne tıklayınız. Burada bulunan “Site Kimliği” Menüsüne tıklayın. Burada bulanan “site ikonu” kısmına ekle diyip faviconunuzu kolayca ekleyebilirsiniz.

Eğer siteniz html, php yada asp kodlarından oluşuyorsa o zaman sitenizin kodlarında bulunan yerlerin en başında bulunan <head></head> alanlarınızın içerisine aşağıdaki kodu yerleştirin.

<link rel=”icon” type=”image/x-icon” href=”https://www.alanadınız.com/favicon.ico” />
<link rel=”shortcut icon” type=”image/x-icon” href=”https://www.alanadınız.com/favicon.ico” />

bu durumda ilgili favicon dosyasınızı kodların bulunduğu alana yüklemeniz gerekmektedir.

Favicon görselleri baştada söylediğim gibi sitenizin bir nevi rozetidir. bu yüzden itina ile hazırlamanızı öneririm.

Şimdiden kolay gelsin…